Satılık Halep Keçisi Nereden Bulabilirim

Yazar: Satılık Halep Keçisi Tarih: Temmuz 28th, 2011
Halep Keçisikombine(çift yönlü) verimli olması nedeniyle Dünya’da ve Ülkemizde en çok tercih edilen keçi durumundadır.

 Halep Keçisi

Halep Keçisi Yetiştiriçiliği
Halep Keçileri(damascus goats) Dünya’da en çok süt veren, bir kaç keçi ırkından birisidir.Gurur duyaçağımız nokta,Damaskus Keçisinin kendi ülkemizin keçi ırkı olmasıdır.Dünya’da son yıllarda halep keçisi süt ve et veriminde zirveye oturmuş dün yanın en yüksek kombine(çift yönlü)verimli keçisi olmuştur.
Halep  Keçisi(Şam Keçisi,Şami,Damaskus Keçisi)
Halep Keçi Irkı öncelikle Türkiye,Suriye,Lübnan,Arap ülkeleri,Kıbrıs ve Türkiye’de yetiştirilir.
 
Halep(şami) keçilerinde meme gövdeye sıkıca bağlanmıştır.Elle sağıma ve makinalı sağıma uygun yapıdadır.Halep Keçisi süt verimi çok yüksektir.Adeta halep (şami) keçisi küçük bir süt fabrikasıdır.
 
 
Aşagıdaki haritada Halep(Damaskus) Keçisinin,coğrafi olarak tarihte ortaya çıkdığı bölgeler gösterilmiştir.Buradan Dünya’ya yayılmıştır.
 
 
 
Tarihte Damaskus(Halep) Keçilerinin Türkiyede,Doğu Akdeniz’den Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne,oradan tüm Toros Dağları boyunca Eğe Bölgesine kadar yaygın yetiştiriçiliği yapılmıştır.Yüksek et ve süt verimine sahip Halep Keçisi Ülkemizde en çok aranılan süt keçisi ve et keçisi olmuştur.Son yıllarda Halep Keçisi yetiştiriçiliği Ülke geneline hızla yayılmaktadır.
Yabancı keçi politikası(saanen keçisi) iflas etmiş,yerini Milli Keçilere bilhassa Halep Keçisine bırakmıştır.Halep Keçisiyle ilgili büyüklerimizin bize anlattıkları hep güzel anıları vardır.Anadolu’da Milli bir keçi beslerken iflas etmiş tek bir çiftçi bulamazsınız ama,ecnebi keçisi(saanen)beslemeye çalışırken iflas etmiş sayısız insanımızın hazin öykülerini bilmeyen yoktur.Türk’e Ata’sından miras kalmış halep keçisi ve diğer keçilerimiz birer hazine değerindedir.Keşke zenginliklerimizin kıymetini kaybetmeden bilebilsek!!!
 
 
Türkiye’nin en soğuk yerlerinden biri olan Sivas,Erzurum ve Kars ayrıca en sıcak vilayetlerimizden olan Adana’da hiç zorlanmadan uyum sağlaya bilmektedir.Halep Keçisi Toros Dağları ve Amanos Dağları’nın karla kaplı sırtlarından,Çukurova’nın düz arazilerinde,Ege ve İçanadolu Bölgesinin bozkırlarında ne bulursa yiyen kanatkar bir süt keçisidir.Şami(şam) Keçisi  bozuk meralarda dikenlerle dahi beslenebilir.
 
Halep keçilerini anız tarlalarında ekonomik olarak beslemek mümkündür..

 Halep Keçisi

Etiketler: , ,

Yorumlar Kapalıdır.