Satılık Halep Keçisi Fiyatları

Yazar: Satılık Halep Keçisi Tarih: Temmuz 5th, 2011

Müşteri Hizmetleri :

0555 997 50 75

Halep Keçisinin Verim Özellikleri

Dişilerde Canlı Ağırlık 50-60 kg

Erkeklerde Canlı Ağırlık 90-130 kg iyi bakıldığında 140 kg

Halep Keçisi Erkek Çebiç Et Randımanı %52

Halep Keçileri et verimi boer keçilerinden daha yüksektir.Hindistan halep teke spermasıyla boer keçilerini suni tohumlama yapmaktadır.O nedenle halep keçisi Dünyanın en ünlü et keçisi boerleri geride bırakmıştır.Halep keçisi fiyatları Ülkemizde ve Dünya’da hızla yükselmektedir.

Halep Keçisinde Suni Tohumlamaya Şimdilik Lüzum Yoktur.Çünkü Halep Keçisi Saf Bir Keçi Irkıdır.Saanen Keçisi Gibi Melez(kırma) Değildir.

Oğlak Doğum Ağırlığı (üçüz-ikiz oğlak ) 3.5 – 5.5 kg

Dört Aylık Dişi Oğlak Canlı Ağırlığı 30-32 kg

Dört Aylık Erkek Oğlak Canlı Ağırlığı 35 kg

Oğlaklarda Günlük Canlı Ağırlık Artışı 200-300 gr

Laktasyon Süt Verimi 700-1000-seleksiyonda 1500 kg

280 günlük ortalama süt verimi 3 – 6 kg yer yer 8.5 kg dünya şampiyonu halep keçisi 12 kg süt vermektedir.

Laktasyon(sağım)Süresi 280-300 gün

Sütte Yağ Oranı                            %3.5-4.0

Bir Doğumdaki  Oğlak Sayısı              2,2 – 2.5

İlk Doğumda oğlak sayısı                   1.5-1.7

Gebelik Süresi   5 ay          yaklaşık 150-155 gün

Halep Keçilerinde çiftleşme- halep keçileri hemen hemen her mevsim çiftleşebilir.Yaklaşık 12 ayın 10 ayında çiftleşir,mayıs – temuz ayları arası hariç.Halep Keçisi her mevsim çiftleşme yeteneği olan bir süt keçisi ırkıdır.

Çoğunlukla Bulunduğu Bölge - Çukurova Bölgesi

Dünyada Halep Keçisi Talep Durumu  -  Yoğun Talep Görmektedir.

Halep Keçisi Ne yer ? Arpa ezmesi,keçi süt yemi,mercimeksamanı,kuruot,yaprak,çalı,caramba mix ve flora k yem bitkilerini severek yer.

web sitelerimize bakınız.

Halep Keçisi Ne Kadar Yem Yer ? En fazla 1 kg yiyebilir.Halep keçileri saanen keçileri gibi obur hayvanlar olmayıp kanaatkar keçilerdir.

Halep Keçisi Mısır Silajı Yermi ? Mısır silajı keçiler için son derece sakıncalı bir yemdir,keçilere verilmemelidir.Keçilerde yavru atma ve telefatlara neden olur.Mısır silajı içinde zararlı bakteriler gelişir.

Yeşil arpa hasılının bir besleyiçiliği yoktur halep keçisi ve diğer keçi ırklarına,küçükbaş hayvancılığa ve büyükbaş hayvancılığa bir katkısı yoktur.Arpa hasılının enerji,protein,vitamin,minarel madde ve kuru madde değerleri çok düşüktür.Enerjiyle kapalı makinalarda üretilen gasilmatik sisteminden elde edilen yeşil arpanın hayvanda kardan çok zararı vardır.Sekizyüz bin kilometre kareye yakın büyüklüğü olan bir ülkede tarlaları bırakıp,sözüm ona makinalarda yeşil arpa yetiştirmeyi  tavsiye etmek,deli saçması bir uygulamadır,Türk Çiftçisi’nin zekasıyla alay etmek demektir.

Halep Keçisi 8 ayda bir doğum yapabilir.Yani 2 yılda 3 doğum yaptırılabilinir.Ama doğru olan keçileri yılda bir doğum yaptırmaktır.Bu kural tüm keçiler için gecerlidir.Sekiz ayda bir doğum keçileri aşırı yıpratır ve süt kaybına yol acar.Hiç bir keçi ırkı 6 ayda bir doğum yapamaz. Yine çebiçleri 1.5 yaşından daha erken çiftleştirmemek gerekir.Aksi takdirde keçilerin boyu küçük kalır,hayat boyu daha az süt,et ve yavru verir.

Türkiye’nin her yerinde halep keçisi çiftliklerinin kurulmasında iklimsel bir engel yoktur.Halep keçisi almak istiyorum diye halep keçi yatırımcıları bizi aramaktadırlar.Artık halep keçisi yetiştirme kültürü hızla ülke geneline yayılmaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorumlar Kapalıdır.