Romanov Koyunu

Yazar: torunoglu Tarih: Nisan 12th, 2012

Romanov Koyunu

Romanov koyunu ana vatanı Rusya’dır.Moskova’nın kuzey batı Volga Vadisi menşeyli bir koyun ırkıdır.Romanov adında bir kasaba mevcuttur.Bu koyun ırkı adını bu şehirden almıştır.6 aylık romanov erkek toklular 40 kg. ulaşabilir.Yetişkin romanov koyun 50-70 kg,erişkin romanov koçlar 60-80 kg. ulaşabilir.En fazla romanov koçu 100 kg. çanlı ağırlığa ulaşabilir.Romanov kuzular siyah doğar büyüdükce gri renge döner.Romanov koyunu sakız koyunu gibi ikiz ve üçüz yavru verebilir.Kuzu makinası gibi lakabı mevcut olup çok fazla reklamı yapılmış yer yer çok abartılmış bir yabancı koyun ırkıdır.Romanov koyunu kısa kuyruk bir koyun cinsidir.

Romanov Koyunu Fenotipik ve Genotipik Özellikleri

Romanov Koyunu Özellikleri;baş siyah vucut gri yapağılarla kaplıdır.

Romanov  Koyunu özellikleri ve romanov koyunu yetiştiriçiliği

Romanov Koyunu

 

Romanov koyunu ithalatı konusunda bazı girişimler ülkemizde de yapılmıştır.Ülkemizde saf yetiştiriçiliği yerine melezleme yanlışına düşülmüştür.Yerli koyun ırkları romanov koyunu melezi yapılmış bilhassa sakız koyunu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirilmiştir.Romanov koyunu melazleri sakız koyunuyla melezlenerek romanov diye satılmıştır.

Yerli koyun çinslerimiz yerli keçi ve yerli sığır yetiştiriçiliğinde olduğu gibi geriye dönüşümsüz darbeler almıştır.Romanov koyunu yetiştiriçiliğini ya saf ırk olarak yapılsın yada bu melezleme yanlışı yüzünden romanov koyunu işine son verilsin.Ülkemizde melez romanov çiftlikleri vardır.Sakız koyunu ülkemizde romanov koyunundan daha değerli yerli bir koyun ırkımızdır.

Romanov koyunlarında temel sorun küçük ve yaşam dirençi düşük kuzulardır.Yavru telefatları yüksektir.Ülkemize uyum konusunda ciddi riskler vardır.Saf romanov koyun ırkı yetiştiriçiliği konusunda veteriner hekim desteği şarttır.Lütfen yerli koyun  ırklarımızı melezleyerek romanov koyunu melezi yapmayınız.Yeri koyun ırkı çinslerimiz büyük tehdit altında.Saanen keçisinde yapılan vahim yanlış romanov koyununda da başlamıştır.Basında romanov koyunu haberlerine abartılı ilgi göstermektedir.Hayvan bilgisi romanov koyunu hakkında bilgi için Torunoğlu Hayvancılık sitelerini takip ediniz.Romanov koyun besiçiliği için Torunoğlu Tohum yem bitkileri tohumlarımızı ekerek daha çok kazança ulaşabilirsiniz.

Romanov koyunu fiyatı bir çok ülkede farklılıklar göstermektedir.Satılık romanov koyunu için dış ülkelerle irtibat kurunuz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar Kapalıdır.